Зараз офлайн

Дерево життя – Густав Клімт

***

Вечір 12 вересня 1912 року, палац бельгійського фінансиста та поціновувача мистецтва, Адольфа Стокле, горить вогнями. Геометричні форми будівлі у стилі модерн вражають чіткістю та витонченістю. Гості в захваті від кожної кімнати, що дивує сміливими рішеннями та гармонійним поєднанням. Японський, єгипетський стилі з глибокою міфічною сутністю обрамлені сучасним модерним стилем. Всі неспішно направляються до їдальні. Вже здалеку видно її розкішне золоте убранство. У одного з відвідувачів з вуст вириваються слова «Мені здається, я знаходжусь на планеті Марс!».

***

Саме в їдальні палацу Стокле знаходиться знаменитий фриз австрійського художника Густава Клімта. Це величезне мармурове панно, що займає три стіни. По бокам - панелі із золотим «Деревом життя». Поряд з ним на галявині знаходиться кущ троянди. По бокам дерева зображені дві інші частини триптиха: «Очікування» у вигляді молодої дівчини та «Захоплення» з парою закоханих, що обіймаються. На третій стіні висить геометричне панно «Рицар».

Ці картини являють собою у всіх розуміннях «золотий» період розвитку модерну і підносять талант художника на п’єдестал.  У нас на сайті ви можете замовити картину «Дерево життя» авторства геніального Густава Клімта.

Це визнаний шедевр «золотого періоду» творчості художника і найвища точка у розвитку його орнаменталістського стилю. Фриз несе в собі давньоєгипетські, східні, персидські та давньохристиянські мотиви, якими захоплювався автор. Всього час роботи над панно склав 6 років, з 1904 по 1910 роки, фриз вважається останнім витвором монументального мистецтва Клімта.

 Проте, Густав Клімт був автором ескізу, а обробкою справжньої картини займалися професіонали у Відні, це були ювеліри, майстри кераміки та мозаїки.

Унікальність цієї роботи складається з двох особливостей: матеріальної та художньої. Перша вражає масштабами, адже для панно привезли 15 плит із мармуру, висота кожної була 2 метри, а ширина – 1. Матеріальні витрати були вдвічі більшими, ніж планувалося спочатку.

Друга складова – це поєднання унікальності стилю та витонченості роботи. В центрі картини на золотому панно знаходиться дерево з вигнутими гілками-спіралями. Вони є центром всієї картини і простягаються на інші елементи фриза. Основний тон картини – чисте золото, інші кольори лише підкреслюють чистоту та яскравість цього благородного металу. Трикутне листя та круглі квіти символізують життя за Зигмундом Фрейдом, яким в той час захоплювався Клімт.

Сама назва «Дерево життя» викликає не одну асоціацію – це може бути дерево пізнання, про яке говориться в «Апокаліпсисі». А, можливо, воно є символом роду, генеалогії поколінь, що наче дерево розростається гілками. За ще однією версією – це символ однієї людини та її життєвого шляху, а гілки-спіралі – випробування та складнощі, які будуть подолані. Сам стовбур та деякі гілки інкрустовані кольоровим камінням, що символізує проблеми, які може зустріти людина.

Важливими елементами композиції є чорні птахи. За однією версією – це ворони, що на противагу дереву – символу життя, уособлюють смерть та закінчення земного шляху. Таким чином в картині поєднується спільний шлях життя та смерті, які неможливі один без одного.

Птахи виділяються чорною плямою на пишному золотому фоні, ніби частина природного добра у поєднанні зі злим темним, що є в душі кожної людини.

За іншою версією загадкові птахи є соколами, що за єгипетською міфологією уособлюють бога Гора. Він є уособленням ранкового сонця, влади та життя і таким чином підсилює життєву силу дерева на картині.

На гілках поряд із трикутним листям ростуть блакитно-білі квіти у вигляді ока того ж таки єгипетського бога Гора. В традиції воно символізує амулет, захист від злих намірів інших богів та нещастя. Єгиптяни зображали його, коли відправлялись у морські подорожі або ховали його із померлими для захисту в загробному житті.

Аплікації з кольоровою глазур'ю зверху і з обпаленої кераміки всередині роблять панно рельєфним. У такий спосіб були виготовлені чорні птахи та квіти, на яких намальовані очі Гора.

Під деревом, на галявині, викладено безліч каменів зі срібла та золота, а поруч із ними красуються кольорові емалеві квіти, причому на них є об'ємні стебла з металу.

Замовник фризу не жалкував коштів на оздоблення, в розпорядженні Клімта були матеріали найвищої якості: мармур, кришталь, емаль, срібло, золото, перламутр, кераміка, дорогоцінне каміння. Ця робота стало піком його творчості, адже подальший розвиток в цьому напрямку призвів б до непомірно високих витрат на матеріали для подальших робіт. Клімт завершив свій «золотий період» і повернувся до замовлень портретів. А у нас на сайті просто зараз ви можете замовити власний портрет по фото.

В будинку досі проживає сім’я Стокле, він закритий для відвідувачів та екскурсій. Йому надано охоронний статус, також, з 2009 року палац внесено до списку Всесвітнього спадку ЮНЕСКО.

Оригінальна робота з інкрустаціями та позолотою знаходиться в будинку, а ескіз, створений Густавом Клімтом, зберігає музей декоративно-ужиткового мистецтва у Відні.

Найкоштовніша робота відомого художника закрита від очей пересічних людей в приватному будинку, чим зберігає таємничість та унікальність. Густав Клімт своїм «Деревом життя» ніби підвів золоту риску у створенні монументальних картин, його життєва хвиля досягла піку й повільно пішла на спад, простивши матеріали та вигляд його подальших картин. Та це не применшує геніальність майстра та витонченість його роботи, що є лицем австрійського модерну.

Написати відгук

Увага: HTML не підтримується! Віикористовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре